חידוש סתימה בשן

חידוש סתימה בשן

תוכן עניינים

חידוש סתימה בשן הוא בעיקרון טיפול די שגרתי ולא מורכב. חורים בשיניים, הידועים גם בהיותם מוקדי עששת, נפוצים מאוד אצל צעירים בדרך כלל. עם זאת, התופעה בהחלט עשויה להופיע גם אצל מבוגרים. הזנחה של חור בשן, ללא טיפול מתאים עשויה להוביל להרס השן ולטיפולים מורכבים יותר. הטיפול במצב של חורים בשיניים מכונה ״שחזור״, או בשמו המוכר יותר ״סתימה״. 

חידוש סתימה בשן – איך הכל התחיל?

טיפולי הסתימות נמצאים איתנו כבר למעלה מ-3,000 שנים. עם השנים התפתח הטיפול והסתימות התבצעו באמצעות סגסוגות של מתכות. מטרתן של סגסוגות אלו, היה לסתום את החור שנוצר בשן – וכך למנוע את המשך הנזק לשן. בסוף שנות ה-70, הוצגו לראשונה הסתימות הלבנות. אלו, הלכו והפכו פופולריות יותר ויותר. הסיבות לכך הן האסתטיקה המעולה שלהן יחד עם הבטיחות הגבוהה שהן מביאות עמן. כיום, ישתמשו רופאי השיניים בסתימות לבנות ברוב המכריע של המקרים. אם בעבר, עיקר השחזורים התבצעו באמצעות חומר האמלגם ובעל הצבע הכסוף והבולט – כיום, רוב השחזורים דומים בצבעם לגוון השן.

אופן הטיפול 

ראשית, יש לציין כי הטיפול דורש הרדמה מקומית. ההרדמה מתבצעת באמצעות הזרקה של חומר מאלחש לחלל הפה, ובדגש על אזור הטיפול. לאחר שיורדם האזור הרגיש, ייגש הרופא לפעולה. מטרתו העיקרית היא להסיר את העששת מהשן, ולאחר מכן, למלא את החלל שנוצר ב״סתימה״ המדוברת. לאחר שמילא הרופא את חלל השן בחומר השחזור, הוא יפעל להקשחת החומר באמצעות האור הכחול והמפורסם. אור זה מיועד לזירוז תהליך ההתקשות של חומר השחזור. לבסוף, הרופא ילטש את השן ששוחזרה ויוודא כי אכן השן דומה בגודל ובמבנה לשיניים הסמוכות וכי אין כל הפרעה ללשון, לשפתיים וליתר חלל הפה. 

כגודל הסתימה – גודל הבעיה

ישנו קשר ישיר בין גודל הסתימה בשן לבין משך הזמן בו היא תשרוד בפינו. סתימות קטנות, שאינן עולות על שליש מכותרת השן, יכולות להחזיק עשרות שנים ללא כל בעיה. סתימות גדולות יותר, בגודל של כמחצית מכותרת השן, יכולות להחזיק שנים ללא כל בעיה. עם זאת, סתימות גדולות יותר עשויות לשרוד רק כמה חודשים. לכן, ישנה חשיבות לגודל החור ולסוג הטיפול הנדרש על מנת להבין את טיב הטיפול. כמו כן, חשוב מאוד לטפל בזמן ולא לדחות את הטיפול – אתם בוודאי כבר מבינים למה.

מטרתה של חידוש סתימה בשן היא להשלים את החומר שנמצא בשן עקב עששת שנוצרה. כשמדובר בפגע קטן, יחסית, ניתן לבצע סתימה – וזו תתן מענה מדויק לבעיה. כמו כן, היא גם תחזיק שנים רבות ולא תדרוש המשך טיפול. במקרים אחרים, של פגיעות גדולות ורציניות יותר, אנו נדרשים לבצע טיפול שורש. טיפול זה הוא טיפול מורכב יותר, ולצערנו, גם כואב יותר. 

חידוש סתימה בשן – מה עושים כשנופלת סתימה בשן?

הסיבה שבגינה יכולה סתימה בשן ליפול היא בדרך כלל עששת. העששת היא למעשה ריקבון המתפתח באזורים מסוימים בשן. אותו ריקבון מוביל למצב פוטנציאלי של נפילת הסתימה, בעיקר בשל עייפות החומר. עצם הטיפול וסתימת החור שנוצר אינה אומרת שלא יכול להיווצר חור נוסף באותו אזור. במידה ונפלה לכם סתימה, עליכם לגשת במהרה לרופא השיניים. אין בעיה לבלוע את חומר הסתימה – אין בכך סיכון בריאותי. הסיכון נמצא בכך שהשן כעת חשופה, ודורשת טיפול מיידי בשחזור נוסף. כמובן שהחלפת הסתימה מחוייבת בהתייעצות עם רופא. הרופא יבחן כמה מכמות חומר השן נותרה; במידה ויאפשר המצב – הוא יבצע סתימה מחדש וכך יפתור את הבעיה. במקרה הפחות טוב – הוא יאלץ לקבוע טיפול שורש ובמקרים חמורים אף עקירה. 

לסיכום,

עלינו לזכור, כי במידה ואנו חשים בכאב בשן מסוימת או באזור מסוים בזמן לעיסה או שתייה – עלינו לפנות מיידית לרופא. חידוש סתימה בשן, או בשמה המקצועי ״השחזור״, היא טיפול קל יחסית – הן לרופא והן למטופל. ככל שנקדים לטפל, כך ייטב והפתרון יתן לנו מענה ארוך טווח. ככל שנזניח – הטיפול יכאב יותר ויהיה אפקטיבי פחות. כך או כך, עשו כל שביכולתם על מנת לשמור על השיניים שלכם וזאת באמצעות צחצוח איכותי לפחות פעמיים ביום. השתמשו גם בחוט דנטלי ובמי פה על מנת לוודא כי היגיינת הפה נשמרת. כך, תקטינו משמעותית את הסיכוי שלכם לבקר אצל רופא השיניים.

מיכל

מיכל

בעקבות הטיפולים האישיים שאני עברתי צברתי המון מידע והרגשתי שיהיה לי נכון לחלוק אותו כאן. בנוסף, אני אצרף מידע על מקרים אמיתיים ועל איך לבחור את הרופא הנכון ביותר עבורכם.

תודה שאתם כאן! מוזמנים ליצור קשר.

לייעוץ עם רופא מומחה

מיכל

מיכל

בעקבות הטיפולים האישיים שאני עברתי צברתי המון מידע והרגשתי שיהיה לי נכון לחלוק אותו כאן. בנוסף, אני אצרף מידע על מקרים אמיתיים ועל איך לבחור את הרופא הנכון ביותר עבורכם.

תודה שאתם כאן! מוזמנים ליצור קשר.

תודה:)

נחזור אליכם בהקדם להמשך טיפול

צוות Dentist-il

השאירו פרטים
ואדאג שרופא מומחה יחזור אליכם לייעוץ בהקדם >

לא כדאי לפספס ייעוץ בחינם

דילוג לתוכן