חריקת שיניים

חריקת שיניים

תוכן עניינים

ברוקסיזם, הידוע בכינויו חריקת שיניים, יכול להשפיע על אנשים בכל הגילאים, כולל תינוקות, ילדים ומבוגרים. למרות שמדובר בתופעה שכיחה יחסית, חריקת שיניים אצל תינוקות וילדים צעירים עשויה לעורר חששות ושאלות בקרב ההורים. בדיוק בגלל זה בחרתי לכתוב על כך בבלוג שלי, לחקור קצת את נושא חריקת השיניים. אני חייבת להתוודות שבן זוגי, חורק שיניים בלילה, ולא פעם הנושא הטריד אותי מאד וחקרתי קצת את אפשרויות הטיפול בתופעה.

חריקת שיניים אצל תינוקות


חריקת שיניים אצל תינוקות, הידועה גם בשם ברוקסיזם שינה, היא שכיחה יחסית ולרוב אינה סיבה לדאגה. 

הנה כמה נקודות חשובות שכדאי לקחת בחשבון:

התרחשות וסיבות

חריקת שיניים אצל תינוקות מתחילה לרוב בסביבות גיל שישה חודשים כאשר השיניים הראשונות מתחילות לצאת. הסיבות המדויקות לחריקת שיניים אצל תינוקות אינן מובנות היטב, אך מאמינים כי היא קשורה להתפתחות והתאמת הלסת והשיניים.

מאפיינים והשפעה

צליל הטחינה המופק על ידי תינוקות בזמן השינה יכול להדאיג את ההורים. עם זאת, חשוב לציין כי זהו בדרך כלל הרגל אשר נפתר מעצמו מבלי לגרום נזק ארוך טווח לשיניים או הלסתות.

תגובת הורים

הורים צריכים להישאר ערניים אך לא לדאוג יתר על המידה מחריקת שיניים אצל תינוקות. כדאי ליצור סביבת שינה רגועה ומרגיעה לתינוק, לשמור על שגרת שינה עקבית ולהקפיד על היגיינת הפה של התינוק.

 חריקת שיניים אצל ילדים

חריקת שיניים נפוצה גם בקרב ילדים צעירים, בדרך כלל בין הגילאים שלוש עד עשר. מה כדאי לדעת על חריקת שיניים אצל ילדים?

סיבות וטריגרים

חריקת שיניים של ילדים יכולה להיות ממספר סיבות בסיסיות. לחץ, חרדה, שיניים לא מיושרות ושינויים במבנה השן או הלסת. בנוסף, גורמים כמו היפראקטיביות, תרופות מסוימות או תגובה לכאב עשויים לעורר חריקת שיניים בילדים.

זיהוי הסימנים

הורים יכולים לשים לב לסימנים נפוצים של חריקת שיניים בילדים, כולל תלונות על כאבי לסת, כאבי ראש, רגישות בשיניים ושיניים שחוקות. ילדים עשויים גם להפגין עצבנות, דפוסי שינה לא יציבים ושינויים התנהגותיים.

התייעצות עם רופא שיניים

אם הורים חושדים שילדם חורק שיניים, רצוי להתייעץ עם רופא שיניים. רופא השיניים יעריך את בריאות השיניים של הילד, יזהה את הגורמים הבסיסיים וימליץ על אפשרויות טיפול מתאימות או התערבות רפואית ומקצועית במידת הצורך.

חריקת שיניים אצל ילדים

חריקת שיניים בשינה

חריקת שיניים במהלך השינה, המכונה ברוקסיזם שינה, יכולה להשפיע על אנשים בכל הגילאים, כולל ילדים ומבוגרים. 

שכיחות והשפעה

ברוקסיזם בשינה הוא תופעה שכיחה, ואנשים רבים אינם מודעים לכך שיש להם הרגל זה, אלא אם כן דיברו איתם על זה או שהם נבדקו בעבר. חריקת שיניים במהלך השינה עלולה להוביל לנזק לשיניים, כאבי לסת, כאבי ראש ודפוסי שינה בעייתיים.

זיהוי הסיבות

לחריקת שיניים בשינה יכולות להיות סיבות שונות, כולל מתח, חרדה, הפרעות שינה ועוד. חשוב להעריך את הגורמים הפוטנציאליים התורמים לחריקת שיניים במהלך השינה.

גישות טיפול

כאשר רוצים לטפל בבעיית חריקת שיניים בשינה חשוב לטפל בשורש הבעיה שבגללה זה קורה. טכניקות להפחתת מתח, שמירה על לוח זמנים קבוע של שינה, הימנעות מחומרים מעוררים לפני השינה ושימוש בתרגילי הרפיה יכולים לעזור להקל על הסימפטומים. בנוסף, רופא שיניים עשוי להמליץ ​​על מגן פה או סד בהתאמה אישית כדי להגן על השיניים משחיקה.

סד לחריקת שיניים

טיפול טבעי לחריקת שיניים

מלבד אפשרויות הטיפול הקונבנציונליות, מספר תרופות טבעיות יכולות לסייע בטיפול בחריקת שיניים. 

הנה כמה טכניקות שכדאי להכיר:

טכניקות להפחתת מתח

מתח הוא לרוב תורם משמעותי לחריקת שיניים. טכניקות להפחתת מתח כגון פעילות גופנית, מדיטציה, תרגילי נשימה עמוקה או תחביבים יכולים לעזור להקל על חריקת שיניים במיוחד בלילה.

סביבת שינה

יצירת סביבת שינה רגועה ומרגיעה היא יכולה להועיל מאד להפחתת חריקת שיניים. הבטחת שגרת שינה נוחה ועקבית, הגבלת מכשירים אלקטרוניים לפני השינה ושגרת שינה מרגיעה יכולים לגרום לאיכות שינה טובה יותר.

הרגלי היגיינת שיניים

שמירה על היגיינת פה טובה יכולה למזער את ההשפעה של חריקת שיניים. צחצוח שיניים קבוע, שימוש בחוט דנטלי ובדיקות שיניים קבועות עוזרים לשמר את בריאות השיניים ולמנוע סיבוכים הקשורים לחריקת שיניים.

לסיכום, חריקת שיניים, או ברוקסיזם, יכולה להשפיע על אנשים בשלבים שונים של החיים. בעוד שחריקת שיניים אצל תינוקות וילדים היא לרוב נפתרת ונעלמת מעצמה, כדאי לעקוב אחר המצב. לחריקת שיניים בשינה יכולות להיות השלכות משמעותיות יותר, וישנן גם אפשרויות טיפול שונות, הן קונבנציונליות והן טבעיות, היכולות לסייע בפתרון הבעיה.

שאלות נפוצות

חריקת שיניים אצל תינוקות אינה מזיקה בדרך כלל ואינה גורמת לנזק קבוע לשיניים. זה בדרך כלל נפתר מעצמו כשהלסת והשיניים שלהם מתפתחות.

חריקת שיניים בילדים יכולה להיות קשורה למתח או חרדה, בין היתר. חיוני להעריך טריגרים פוטנציאליים ולטפל בכל הבעיות הבסיסיות.

כן, חריקת שיניים מתמשכת במהלך השינה יכולה לגרום לרגישות בשיניים. האמייל עלול להישחק, לחשוף את הדנטין ולהפוך את השיניים לרגישות יותר לגירויים חמים, קרים או מתוקים.

אם אתה מבחין בחריקת שיניים מתמשכת או חמורה אצל ילדך, רצוי להתייעץ עם רופא שיניים. הם יכולים להעריך את בריאות השיניים של הילד, לזהות את הסיבות הבסיסיות ולהמליץ ​​על אפשרויות טיפול מתאימות או התערבויות.

Picture of מיכל

מיכל

אני מיכל, שיננית עם מעל 20 שנות ניסיון בתחום רפואת השיניים ובריאות הפה. למדתי בחיפה וכיום אני גרה ברמת גן ועובדת במרפאה פרטית. את האתר הזה הקמתי מתוך רצון לחלוק את הידע הרב שצברתי במהלך השנים עם אנשים נוספים שמחפשים פתרונות ושאלות בנושא בריאות השיניים.

תודה שאתם כאן! מוזמנים ליצור קשר.

לייעוץ עם רופא מומחה

Picture of מיכל

מיכל

אני מיכל, שיננית עם מעל 20 שנות ניסיון בתחום רפואת השיניים ובריאות הפה. למדתי בחיפה וכיום אני גרה ברמת גן ועובדת במרפאה פרטית. את האתר הזה הקמתי מתוך רצון לחלוק את הידע הרב שצברתי במהלך השנים עם אנשים נוספים שמחפשים פתרונות ושאלות בנושא בריאות השיניים. כאן תמצאו מידע מקצועי, טיפים לתרופות טבעיות ומוצרים ביתיים להקלה על כאבים ותסמיני דלקת, ועוד המון מידע שימושי לשמירה על בריאות הפה והשיניים.

תודה:)

נחזור אליכם בהקדם להמשך טיפול

צוות Dentist-il

השאירו פרטים
ואדאג שרופא מומחה יחזור אליכם לייעוץ בהקדם >

לא כדאי לפספס ייעוץ בחינם

דילוג לתוכן