טיפול בעששת

טיפול בעששת

תוכן עניינים

כשזה מגיע לבריאות השיניים שלנו, אחת הבעיות הנפוצות ביותר שאנשים מתמודדים איתם היא עששת. בין אם מדובר בילדים או באנשים מבוגרים, עששת עלולה לגרום לאי נוחות ולהוביל לבעיות שיניים חמורות יותר אם אינה מטופלת. 

מהי עששת?


עששת, היא הרס של מבנה השן הנגרם על ידי חיידקים וחומצות. זה מתרחש כאשר רובד חיידקים מצטבר על השיניים ומייצר חומצות השוחקות את אמייל השן. תהליך זה מוביל להיווצרות חורים, שהם אזורים פגומים קבועים על פני השיניים.

מה הם הגורמים לעששת?

מספר גורמים תורמים להתפתחות עששת. הבנת הסיבות הללו יכולה לעזור לאנשים לנקוט באמצעי מניעה כדי לשמור על בריאות הפה. 

היגיינת פה לקויה

צחצוח שיניים לא מספיק טוב ושימוש בחוט דנטלי עלולים להוביל להצטברות רובד חיידקים על השיניים. הפלאק הוא כמו "סרט דביק" המורכב מחיידקים וחלקיקי מזון, וכאשר אינו מוסר כמו שצריך, הוא מייצר חומצות שתוקפות את אמייל השן ומובילות להיווצרות עששת.

חיידקים

חיידקים מסוימים, במיוחד Streptococcus mutans, ממלאים תפקיד משמעותי בהתפתחות עששת. חיידקים אלו ניזונים מסוכרים ומייצרים חומצות כתוצרי לוואי, אשר שוחקים את אמייל השן ומתחילות את תהליך הריקבון.

מזונות ממותקים וחומציים

צריכה לעיתים קרובות של מזונות ומשקאות ממותקים וחומציים תורמת להתפתחות עששת. חומרים אלו מספקים סביבה נוחה לחיידקים לשגשג ולייצר חומצות מזיקות יותר.

הגורמים לעששת

איך נזהה שיש לנו עששת?

זיהוי הסימנים של עששת בשלב מוקדם הוא חיוני לטיפול ולמניעת סיבוכים נוספים. הסימנים הבאים עשויים להצביע על עששת:

כאב שיניים או רגישות

אחד הסימנים הנפוצים ביותר לעששת הוא תחושת כאב או רגישות בשיניים, במיוחד בעת צריכת מזון ומשקאות חמים, קרים או מתוקים. הכאב עשוי להיות חד או עמום ויכול להשתנות בעוצמתו.

שינוי צבע גלוי או כתמים בשיניים

עששת עלולה לגרום לשינוי צבע גלוי או לכתמים על השיניים המושפעות ממנה. כתמים אלה עשויים להופיע כאזורים לבנים, חומים או שחורים על פני השן. במקרים מסוימים, שינוי הצבע עשוי להיות עדין ודורש מומחיות של רופא שיניים כדי לזהות אותו.

ריח רע מהפה

חיידקים בפה התורמים לעששת משחררים גזים בעלי ריח רע, מה שמוביל לריח רע מהפה מתמשך, הידוע גם בשם הליטוזיס.

שברים או חורים בשיניים

ככל שהעששת מתקדמת, היא עלולה לגרום למבנה השן להיחלש ולנטות יותר לשברים או לפתח חורים קטנים.

דלקת חניכיים

במקרים מתקדמים של עששת, הזיהום יכול להתפשט לרקמות החניכיים שמסביב, ולהוביל לדלקת ורגישות בחניכיים.

שברים בשיניים

אבחון עששת

כדי לאבחן במדויק עששת, רופא שיניים יבצע בדיקה יסודית של השיניים שלך וייתכן שגם ידרוש צילום רנטגן דנטלי.

בדיקת שיניים

במהלך בדיקת שיניים, רופא השיניים יבדוק ויזואלית את השיניים שלך, ויחפש סימני עששת, כגון שינוי צבע, חורים או מבנה שיניים מוחלש. הם עשויים גם להשתמש במכשירים רפואייים כדי לבדוק את השיניים לרגישות או לבדוק אם יש חריגות במבנה השם או החניכיים.

צילומי רנטגן

צילומי רנטגן דנטליים מספקים תמונה מפורטת יותר של השיניים ומבנה הפה ויכולים לחשוף עששת שאולי לא נראית במהלך בדיקה ויזואלית בלבד. צילומי רנטגן מסייעים גם בהערכת היקף הנזק לשיניים ובקביעת תכנית הטיפול המתאימה ביותר.

איך ניתן למנוע עששת?

מניעת עששת כרוכה באימוץ פעולות היגיינת הפה ובחירה באורח חיים בריא. אמצעי המניעה הבאים יכולים לסייע במניעת עששת:

היגיינת פה תקינה

צחצוח שיניים לפחות פעמיים ביום עם משחת שיניים פלואוריד ושימוש בחוט דנטלי מדי יום חיוניים להסרת רובד חיידקים ולשמירה על היגיינת הפה. בנוסף, שימוש במי פה אנטי-מיקרוביאליים יכול לעזור להפחית את החיידקים בפה.

תזונה מאוזנת

הגבלת צריכת מזונות ומשקאות ממותקים ועמילניים מפחיתה את זמינות הסוכרים לייצור חומצות חיידקיות. במקום זאת, כדאי להקפיד בתזונה מאוזנת ועשירה בפירות, ירקות, חלבונים רזים ודגנים מלאים. במיוחד אם אנחנו יודעים שישנה נטייה להתפתחות עששת.

טיפול בפלואוריד

פלואוריד הוא מינרל המסייע בחיזוק האמייל והופך אותו לעמיד יותר בפני פגיעת חומצה. שימוש במשחת שיניים פלואוריד וקבלת טיפולי פלואוריד מקצועיים יכולים להפחית משמעותית את הסיכון לעששת.

עששת אצל ילדים

ילדים פגיעים במיוחד לעששת בשל השיניים המתפתחות והיעדר הרגלי היגיינת פה נכונים. הורים צריכים להיות ערניים במעקב אחר בריאות השיניים של ילדיהם ולנקוט באמצעי מניעה כדי להפחית את הסיכון לעששת. בדיקות שיניים קבועות, תזונה מאוזנת ולימוד ילדים טכניקות צחצוח נכונות חיוניים בשמירה על שיניים בריאות ומניעת תופעות ובעיות עתידיות.

עששת אצל ילדים

עששת אצל מבוגרים

עששת אינה תופעה המופיעה רק אצל ילדים. למעשה, השכיחות של עששת במבוגרים הולכת וגוברת. גורמים כמו היגיינת פה לקויה, צריכת מזונות מתוקים וחומציים ותרופות מסוימות עלולים לתרום לעששת אצל מבוגרים. חשוב למבוגרים להיות אקטיביים בטיפול השיניים שלהם על ידי שמירה על היגיינת פה טובה ופנייה לטיפול מקצועי בעת הצורך.

טיפול טבעי בעששת

בעוד שלעתים קרובות נדרשת התערבות דנטלית מקצועית לטיפול בעששת, ישנן גם תרופות טבעיות שיכולות לעזור להקל על התסמינים ולקדם את הריפוי. כמה טיפולים טבעיים לעששת כוללים שימוש בשטיפות פה של תמציות צמחים ומריחת שמן ציפורן על האזור הנגוע. חשוב לציין שטיפולים טבעיים עשויים לספק הקלה זמנית אך אינם אמורים להחליף טיפול שיניים מקצועי.

משחת שיניים לטיפול בעששת

שימוש במשחת שיניים אשר נועדה במיוחד לטיפול בעששת יכול להועיל במניעה ובטיפול עצמו. משחות שיניים אלו מכילות לרוב מרכיבים כמו פלואוריד, המסייע לחיזוק אמייל השן ולמניעת עששת נוספת. מומלץ להתייעץ עם רופא שיניים כדי להתאים את משחת השיניים לצרכים והמצב הרפואי הספציפי שלך.

איך למנוע עששת?

פעולות מניעה הן המפתח בכל הנוגע לשמירה על בריאות הפה ומניעת עששת. הנה כמה טיפים שיעזרו לכם למנוע עששת:

  • צחצחו שיניים פעמיים ביום עם משחת שיניים פלואוריד.
  • השתמש בחוט דנטלי מדי יום כדי להסיר רובד חיידקים וחלקיקי מזון בין השיניים.
  • הגבילו צריכה של מזונות ומשקאות ממותקים וחומציים.
  • בקרו אצל רופא השיניים שלכם באופן קבוע, אחת למספר חודשים (עד חצי שנה) לבדיקות וניקוי מקצועי.

 

לסיכום, עששת היא בעיה דנטלית שכיחה המשפיעה על ילדים ומבוגרים כאחד. חשוב להבין את הגורמים והתסמינים לעששת ולפנות לטיפול מתאים בעת הצורך. בין אם זה באמצעות תרופות טבעיות, משחת שיניים מיוחדת או טיפול שיניים מקצועי, ישנם טיפולים שונים היכולים להועיל כאשר מופיעה אצלנו עששת. תזכרו שמניעה תמיד עדיפה על הטיפול עצמו ולכן חשוב להקפיד על שמירה על הפה שלנו במהלך היום יום, כגון נוהלי היגיינת פה נאותים ובדיקות שיניים קבועות, כדי לשמור על בריאות השיניים והפה שלנו.

שאלות נפוצות

כן, עששת ניתנת למניעה במידה רבה באמצעות שיטות היגיינת פה טובות, תזונה בריאה ובדיקות שיניים קבועות.

בעוד שתרופות טבעיות עשויות לספק הקלה זמנית, טיפול שיניים מקצועי חיוני לטיפול יעיל בעששת.

מומלץ להגיע לרופא השיניים כל מספר חודשים עד חצי שנה לצורך בדיקות וניקיון מקצועי למניעת עששת ובעיות שיניים נוספות.

אם לא מטופלים, עששת עלולה להתקדם ולהוביל לבעיות שיניים חמורות יותר כמו זיהום בשיניים ומורסות.

Picture of מיכל

מיכל

אני מיכל, שיננית עם מעל 20 שנות ניסיון בתחום רפואת השיניים ובריאות הפה. למדתי בחיפה וכיום אני גרה ברמת גן ועובדת במרפאה פרטית. את האתר הזה הקמתי מתוך רצון לחלוק את הידע הרב שצברתי במהלך השנים עם אנשים נוספים שמחפשים פתרונות ושאלות בנושא בריאות השיניים.

תודה שאתם כאן! מוזמנים ליצור קשר.

לייעוץ עם רופא מומחה

Picture of מיכל

מיכל

אני מיכל, שיננית עם מעל 20 שנות ניסיון בתחום רפואת השיניים ובריאות הפה. למדתי בחיפה וכיום אני גרה ברמת גן ועובדת במרפאה פרטית. את האתר הזה הקמתי מתוך רצון לחלוק את הידע הרב שצברתי במהלך השנים עם אנשים נוספים שמחפשים פתרונות ושאלות בנושא בריאות השיניים. כאן תמצאו מידע מקצועי, טיפים לתרופות טבעיות ומוצרים ביתיים להקלה על כאבים ותסמיני דלקת, ועוד המון מידע שימושי לשמירה על בריאות הפה והשיניים.

תודה:)

נחזור אליכם בהקדם להמשך טיפול

צוות Dentist-il

השאירו פרטים
ואדאג שרופא מומחה יחזור אליכם לייעוץ בהקדם >

לא כדאי לפספס ייעוץ בחינם

דילוג לתוכן