כמה שיניים יש לבן אדם מבוגר וכמה שיניים יש לילדים?

כמה שיניים יש לבן אדם

תוכן עניינים

כשזה מגיע לבריאות השיניים, שאלה נפוצה אחת שעולה היא "כמה שיניים יש לאדם?" הבנת מספר השיניים חיונית לשמירה על היגיינת הפה. במאמר הזה אני אנסה להקיף את  נושא האנטומיה הדנטלית ונענה על שאלות כמו "כמה שיניים יש בלסת העליונה?", "כמה שיניים יש בלסת התחתונה?", ו"כמה שיניים יש לילדים?" אז קדימה בואו נתחיל:

אנטומיה דנטלית

כדי להבין טוב יותר את מספר השיניים בפה שלנו, עלינו להבין את המבנה של חלל הפה. הפה האנושי מורכב משתי לסתות: הלסת העליונה, הידועה בשם המקסילה, והלסת התחתונה. כל לסת מכילה מספר מסוים של שיניים, הן אצל ילדים והן אצל מבוגרים.

כמה שיניים יש בלסת העליונה?

בלסת העליונה, למבוגר יש בדרך כלל 16 שיניים. אלה כוללים ארבע שיניים חותכות, שני ניבים, ארבע קדם טוחנות ושש טוחנות. החותכות הן השיניים הקדמיות החדות המשמשות לנשיכה וחיתוך מזון, ואילו הניבים הם השיניים המחודדות הממוקמות בכל צד של החותכות. הקדם-טוחנות, הידועות גם בשם bicuspids, ממוקמות מאחורי הניבים ומסייעות בלעיסה וטחינה. לבסוף, הטוחנות, הממוקמות בחלק האחורי של הפה, הן השיניים הגדולות והשטוחות יותר האחראיות על טחינת המזון.

כמה שיניים יש בלסת התחתונה?

באופן דומה, בלסת התחתונה, למבוגר יש בדרך כלל גם 16 שיניים בסך הכל. אלה מורכבים מארבע חותכות, שני ניבים, ארבע קדם טוחנות ושש טוחנות, המשקפות את הסידור שנמצא בלסת העליונה. השיניים התחתונות מתפקדות בשילוב עם השיניים העליונות, ומאפשרות נשיכה, לעיסה ודיבור בצורה יעילה וטובה.

כמה שיניים יש בלסת התחתונה?

כמה שיניים יש לילדים?

כאשר מדובר על ילדים, מספר השיניים שונה מזה של מבוגרים. לילדים יש מערכת של שיניים ראשוניות, המכונות בדרך כלל שיני חלב, אשר בסופו של דבר מפנות את מקומן לשיניים קבועות.

השיניים הראשוניות הן זמניות וממלאות תפקיד מכריע בהתפתחות הדיבור, הלעיסה ויישור הלסת. לילד יש בדרך כלל סך של 20 שיניים ראשוניות, עם עשר שיניים בכל לסת.

התפתחות שיניים ומעבר לשיניים קבועות

ככל שילדים גדלים, השיניים הראשוניות שלהם מתחילות לנשור כדי לפנות מקום לשיניים קבועות. מעבר זה מתחיל בדרך כלל בסביבות גיל שש או שבע כאשר הטוחנות הקבועות הראשונות מתחילות להתפתח בחלק האחורי של הפה. 

עם הזמן, שאר השיניים הראשוניות נושרות בהדרגה, והשיניים הקבועות המתאימות מחליפות אותן. עד גיל ההתבגרות המוקדם, לרוב הילדים יהיה סט שלם של 32 שיניים קבועות, המורכבות מ-16 שיניים בכל לסת.

סיכום

הכרת מספר השיניים שיש לאדם והבנת האנטומיה הדנטלית חיונית לשמירה על בריאות הפה. עם ממוצע של 32 שיניים בפה מבוגר ו-20 שיניים ראשוניות בפה של ילד, יש חשיבות מכרעת להקפיד על היגיינת הפה, ביקור קבוע אצל רופא השיניים ומעקב אחר התפתחות השיניים של ילדים. על ידי כך, אתה יכול להבטיח חיוכים בריאים וחיים של רווחה דנטלית אופטימלית.

שאלות נפוצות

היגיינת פה נכונה חיונית לשמירה על השיניים הראשוניות של ילדך. עודדו צחצוח קבוע עם מברשת שיניים רכה וכמות משחת שיניים פלואוריד בגודל אפונה. בנוסף, תזמן בדיקות שיניים קבועות כדי להבטיח שהשיניים והחניכיים שלהם יישארו בריאים.

בהחלט! שיניים ראשוניות ממלאות תפקיד חיוני בהתפתחות השיניים של הילד. הם מסייעים בלעיסה נכונה, פיתוח דיבור ושמירה על מקום לבקיעת שיניים קבועות בצורה נכונה.

 ילדים מתחילים בדרך כלל לאבד את השיניים הראשוניות שלהם בסביבות גיל שש או שבע. עם זאת, העיתוי יכול להשתנות עבור כל ילד. התהליך נמשך עד סביבות גיל 12 או 13.

מומלץ לקחת את ילדך לבדיקות שיניים קבועות כל חצי שנה.

ביקורים אלו מאפשרים לרופא השיניים לעקוב אחר בריאות הפה שלו, לספק טיפול מונע, ולטפל מיידית.

כן, שיני בינה נחשבות לחלק ממספר השיניים הכולל. עם זאת, לא כולם מפתחים שיני בינה, ובקיעתן יכולה להשתנות. במקרים מסוימים, ייתכן שיהיה צורך לעקור שיני בינה אם הן גורמות לבעיות כמו צפיפות יתר או פגיעה.

מיכל

מיכל

בעקבות הטיפולים האישיים שאני עברתי צברתי המון מידע והרגשתי שיהיה לי נכון לחלוק אותו כאן. בנוסף, אני אצרף מידע על מקרים אמיתיים ועל איך לבחור את הרופא הנכון ביותר עבורכם.

תודה שאתם כאן! מוזמנים ליצור קשר.

לייעוץ עם רופא מומחה

מיכל

מיכל

בעקבות הטיפולים האישיים שאני עברתי צברתי המון מידע והרגשתי שיהיה לי נכון לחלוק אותו כאן. בנוסף, אני אצרף מידע על מקרים אמיתיים ועל איך לבחור את הרופא הנכון ביותר עבורכם.

תודה שאתם כאן! מוזמנים ליצור קשר.

תודה:)

נחזור אליכם בהקדם להמשך טיפול

צוות Dentist-il

השאירו פרטים
ואדאג שרופא מומחה יחזור אליכם לייעוץ בהקדם >

לא כדאי לפספס ייעוץ בחינם

דילוג לתוכן