רגישות בשיניים

רגישות בשיניים

תוכן עניינים

רגישות בשיניים היא בעיה דנטלית נפוצה המשפיעה על מיליוני אנשים ברחבי העולם. זה יכול לגרום לאי נוחות וכאב בעת צריכת מזון ומשקאות חמים, קרים או מתוקים. במאמר זה נבדוק את הסיבות, הטיפול והמניעה של רגישות בשיניים.

רגישות שיניים מתרחשת כאשר שכבת האמייל המגנה על השיניים שלנו מתחילה להישחק, וחושפת את הדנטין והעצבים הבסיסיים. זה יכול לגרום לאי נוחות וכאב, שיכולים לנוע בין קל לחמור. רגישות בשיניים יכולה להשפיע על כל אחד בכל גיל, אך היא שכיחה יותר בקרב אנשים בין הגילאים 20 עד 40.

גורמים לרגישות בשיניים

ישנם מספר גורמים לרגישות בשיניים:

צחצוח שיניים חזק מדי

צחצוח שיניים חזק מדי או שימוש במברשת שיניים עם שערות קשות, עלולות לגרום לשחיקה של אמייל השן.

עששת

עששת עלולה לגרום להיווצרות חורים על פני השן, לחשוף את הדנטין והעצבים ולגרום לרגישות בשיניים.

עששת

חריקת שיניים

חריקת שיניים עלולה לגרום לשחיקה של אמייל השן. כאשר חומר זה נשחק הדנטין נחשף ויכול לגרום לתחושת של רגישות בשיניים..

מזונות ומשקאות חומציים

צריכת מזון ומשקאות חומציים עלולה לגרום לאותה הבעיה. החומציות המרוכזת במשקאות אלו פוגעת בחומרים החיוניים המצפים את השיניים. תפקידם להגן ולשמור על השיניים שלנו, ובהעדרם ישנה תחושה של רגישות הנוסעת מחשיפה של העצבים, 

טיפול ברגישות שיניים

קיימות מספר אפשרויות טיפול לרגישות בשיניים:

משחת שיניים ייעודית לרגישות בשיניים

ישנן משחות שיניים מיוחדות, הייעודיות עבור מצבי רגישות בשיניים. המשפחות בעצם מאלחשות את העצב הגורם לתחושת הרגישה בשן. כמובן שמומלץ להתייעץ עם רופא השיניים שלך איזו משחה תתאים לך, אך הנה כמה המלצות אישיות שניסיתי בעצמי והקלו על הרגישות שהייתה לי בשיניים: קולגייט סנסיטיב ופרודונטקס.

טיפול בפלואוריד

טיפול בפלואוריד יכול לעזור לחזק את אמייל השן ולהפחית את רגישות השיניים עיקר פעילות החומר היא דרך מגע ישיר עם פני שטח השן תוספי פלואוריד ניתנים בדרך כלל כנוזל, גלולה או משחה.

רגישות בשיניים הקדמיות

רגישות בשיניים הקדמיות יכולה להיגרם ממגוון גורמים, כולל שחיקת אמייל, נסיגת חניכיים, עששת וחריקת שיניים. כאשר האמייל על השיניים הקדמיות נשחק, הוא חושף את הדנטין הבסיסי, המכיל צינורות זעירים המתחברים לעצב השן. זה יכול לגרום לכאב ורגישות לטמפרטורות חמות וקרות, כמו גם למזונות מתוקים וחומציים.

כדי למנוע רגישות בשיניים הקדמיות, חשוב להקפיד על הרגלי היגיינת הפה, כמו צחצוח פעמיים ביום במשחת שיניים פלואוריד ושימוש בחוט דנטלי מדי יום. כמו כן, מומלץ להימנע ממזונות ומשקאות חומציים, להגביל מזון ומשקאות ממותקים וללבוש מגן פה אם אתם חורקים שיניים בלילה. אם הרגישות נמשכת, מומלץ לפנות לרופא שיניים להערכה.

רגישות שיניים לאחר הלבנה

רגישות שיניים היא תופעת לוואי שכיחה של הליכי הלבנת שיניים. הכימיקלים המשמשים בהלבנת שיניים עלולים לגרות את העצבים בשיניים, ולגרום לרגישות לטמפרטורות חמות וקרות, כמו גם למזונות מתוקים וחומציים. רגישות זו בדרך כלל חולפת מעצמה תוך מספר ימים עד שבוע לאחר הליך ההלבנה.

כדי למנוע רגישות בשיניים לאחר ההלבנה, חשוב לעקוב אחר ההוראות שסופקו על ידי רופא השיניים או יצרן מוצר ההלבנה. זה עשוי לכלול שימוש במשחת שיניים מונעת רגישות, הימנעות ממזונות ומשקאות מסוימים, והגבלת משך הזמן שאתה לובש את מגשי ההלבנה או הרצועות.

רגישות בשיניים

רגישות שיניים לאחר טיפול שיניים

גם רגישות שיניים לאחר טיפול שיניים נפוצה ויכולה להיגרם ממגוון גורמים, לרבות סוג ההליך, החומרים בהם נעשה שימוש ורמות הרגישות של האדם. כמה טיפולי שיניים נפוצים שעלולים לגרום לרגישות כוללים סתימות, כתרים ותעלות שורש.

כדי למנוע רגישות בשיניים לאחר טיפול שיניים, חשוב להקפיד על הוראות לאחר הטיפול שסופקו על ידי רופא השיניים. זה עשוי לכלול הימנעות ממזונות ומשקאות מסוימים, נטילת תרופות נגד כאבים כפי שנקבעו, ותרגול הרגלי היגיינת פה טובים. אם הרגישות נמשכת, מומלץ לפנות לרופא שיניים להערכה.

רגישות שיניים במהלך הריון

רגישות בשיניים היא תלונה נפוצה בקרב נשים בהריון, וחושבים שהיא נגרמת משינויים הורמונליים בגוף. שינויים הורמונליים אלו יכולים להשפיע על האופן שבו הגוף מגיב לפלאק ולחיידקים, מה שמוביל לרגישות מוגברת בשיניים ובחניכיים.

כדי למנוע רגישות בשיניים במהלך ההריון, חשוב להקפיד על הרגלי היגיינת הפה, כמו צחצוח פעמיים ביום במשחת שיניים פלואוריד ושימוש בחוט דנטלי מדי יום. כמו כן, מומלץ לאכול תזונה בריאה ומאוזנת, להגביל מזון ומשקאות ממותקים ולבקר אצל רופא שיניים לניקוי ובדיקות שוטפות. אם הרגישות נמשכת, מומלץ לפנות לרופא שיניים להערכה.

רגישות בשיניים לקור ולחום

רגישות בשיניים לקור ולחום היא סימפטום שכיח של רגישות בשיניים. רגישות זו יכולה להיגרם ממגוון גורמים, לרבות שחיקת אמייל, נסיגת חניכיים, עששת וחריקת שיניים. כאשר האמייל על השיניים נשחק או החניכיים נסוגות, הוא חושף את הדנטין הבסיסי, המכיל צינורות זעירים המתחברים לעצב השן. זה יכול לגרום לכאב ורגישות לטמפרטורות חמות וקרות.

כדי למנוע רגישות בשיניים לקור ולחום, חשוב להקפיד על הרגלי היגיינת הפה, כמו צחצוח פעמיים ביום במשחת שיניים פלואוריד ושימוש בחוט דנטלי מדי יום. כמו כן, מומלץ להימנע ממזונות ומשקאות חומציים, להגביל מזון ומשקאות ממותקים וללבוש מגן פה אם אתם חורקים שיניים בלילה. אם הרגישות נמשכת, מומלץ לפנות לרופא שיניים להערכה. רופא השיניים עשוי להמליץ ​​על טיפולי חוסר רגישות או פלואוריד כדי לעזור להפחית את הרגישות. במקרים מסוימים, ייתכן שרופא השיניים יצטרך לבצע הליך שיניים, כגון סתימה או כתר, כדי להגן על השן ולהפחית את הרגישות.

מניעת רגישות בשיניים

ישנם מספר דברים שאתה יכול לעשות כדי למנוע רגישות בשיניים, כולל:

צחצוח וחוט דנטלי

צחצוח ושימוש בחוט דנטלי בקביעות יכולים לסייע במניעת עששת ונסיגת חניכיים, שעלולה לגרום לרגישות בשיניים.

שימוש במברשת שיניים בעלת שערות רכות

שימוש במברשת שיניים עם זיפים רכים יכול לעזור למנוע את שחיקת אמייל השן.

הגבלת מזונות ומשקאות חומציים

הגבלת צריכת מזונות ומשקאות חומציים יכולה לסייע במניעת שחיקת אמייל השן.

שימוש בפלטת לילה לשמירה על השיניים

חבישת פלטה בלילה יכולה לסייע במניעת חריקת שיניים, שעלולה לגרום לרגישות בשיניים. פלטה ייעודית כזו ניתן להזמין דרך רופא השיניים שלכם, שלוקח מידות מראש ומכין פלטה שתתאים למידות החניכיים והשיניים שלכם.

רגישות שיניים תרופת סבתא

תרופות טבעיות לרגישות שיניים

הנה כמה תרופות יעילות וטבעיות ששימשו סבתות במשך שנים כדי להקל על רגישות בשיניים:

שטיפה במי מלח

שטיפה במי מלח היא תרופה פשוטה ויעילה לרגישות בשיניים. ערבבו כפית מלח במים חמימים וגרגור שלהם בפה למשך 30 שניות לפני שיורקים אותם החוצה. כדי לחזור על כך פעמיים ביום כדי לעזור להפחית את הרגישות בשיניים.

שמן ציפורן

לשמן ציפורן יש תכונות משככות כאבים ואנטי דלקתיות טבעיות שיכולות לסייע בהפחתת רגישות השיניים. מרחו כמות קטנה של שמן ציפורן על האזור הפגוע באמצעות צמר גפן והשאירו אותו למשך מספר דקות לפני שטיפת הפה במים. חזור על תהליך זה פעמיים ביום כדי לקבל הקלה ברגישות בשיניים.

שמן ציפורן לרגישות בשיניים

שום

שום הוא אנטיביוטיקה טבעית שיכולה לעזור להרוג חיידקים הגורמים לרגישות בשיניים. כותשים שן שום ומערבבים אותה עם מלח ליצירת משחה. מרחו את המשחה על האזור הפגוע והשאירו אותו לכמה דקות לפני שטיפת הפה במים. חזור על תהליך זה פעמיים ביום כדי לעזור להפחית את הרגישות בשיניים.

תה ירוק

תה ירוק מכיל נוגדי חמצון טבעיים שיכולים לסייע בחיזוק האמייל והפחתת רגישות השיניים. לחלוט כוס תה ירוק ולתת לו להתקרר לטמפרטורת החדר. שוטפים את התה סביב הפה למשך 30 שניות לפני שיורקים אותו החוצה. חזור על תהליך זה פעמיים ביום כדי לקבל הקלה ברגישות בשיניים.

תרופות טבעיות נוספות

מלבד התרופות הנ"ל, ישנן תרופות סבתא נוספות לרגישות בשיניים שתוכלו לנסות:

משיכת שמן

משיכת שמן היא טכניקה איורוודית עתיקה הכוללת סחף שמן סביב הפה כדי להסיר חיידקים ורעלים. קח כף שמן קוקוס וסובב אותו סביב הפה במשך 15-20 דקות לפני שיורקים אותו החוצה. חזור על תהליך זה פעמיים ביום כדי לעזור להפחית את הרגישות בשיניים.

עלי גויאבה

עלי הגויאבה מכילים תכונות אנטי דלקתיות ומשככות כאב טבעיות שיכולות לסייע בהפחתת רגישות השיניים. ללעוס כמה עלי גויאבה טריים לכמה דקות ואז לירוק אותם החוצה. כדאי לחזור על תהליך זה פעמיים ביום כדי לקבל הקלה ברגישות בשיניים.

אלוורה

אלוורה מכילה תכונות אנטיבקטריאליות ואנטי דלקתיות טבעיות שיכולות לסייע בהפחתת רגישות השיניים. מרחו כמות קטנה של ג'ל אלוורה על האזור הפגוע והשאירו אותו למשך מספר דקות לפני שטיפת הפה במים. מומלץ לעשות את זה כפעמיים ביום אם ניתן.

לסיכום, רגישות בשיניים יכולה להיות בעיה דנטלית כואבת ולא נוחה, אך ניתן לטפל ולמנוע אותה. אם אתה חווה רגישות בשיניים, חשוב לדבר עם רופא השיניים שלך לגבי אפשרויות הטיפול הטובות ביותר עבור הצרכים הספציפיים שלך.

שאלות נפוצות

רגישות שיניים מאופיינת בכאב חד או אי נוחות בעת צריכת מזון ומשקאות חמים, קרים או מתוקים.

רגישות בשיניים יכולה להיות סימן לבעיה דנטלית חמורה יותר, כגון עששת או מחלת חניכיים. חשוב לדבר עם רופא השיניים שלך אם אתה חווה רגישות בשיניים

ישנן דרכים רבות לטפל ולהקל על רגישות בשיניים כדי שהיא לא תהפוך לבעיה כרונית. ברגע שהבעיה צצה, גשו בהקדם לרופא השיניים שלכם וטפלו בזה., כך שהרגישות תעבור ולא תהפוך לכרונית.

מיכל

מיכל

בעקבות הטיפולים האישיים שאני עברתי צברתי המון מידע והרגשתי שיהיה לי נכון לחלוק אותו כאן. בנוסף, אני אצרף מידע על מקרים אמיתיים ועל איך לבחור את הרופא הנכון ביותר עבורכם.

תודה שאתם כאן! מוזמנים ליצור קשר.

לייעוץ עם רופא מומחה

מיכל

מיכל

בעקבות הטיפולים האישיים שאני עברתי צברתי המון מידע והרגשתי שיהיה לי נכון לחלוק אותו כאן. בנוסף, אני אצרף מידע על מקרים אמיתיים ועל איך לבחור את הרופא הנכון ביותר עבורכם.

תודה שאתם כאן! מוזמנים ליצור קשר.

תודה:)

נחזור אליכם בהקדם להמשך טיפול

צוות Dentist-il

השאירו פרטים
ואדאג שרופא מומחה יחזור אליכם לייעוץ בהקדם >

לא כדאי לפספס ייעוץ בחינם

דילוג לתוכן