השתלת שיניים

השתלת שיניים

תוכן עניינים

השתלת שיניים היא ניתוח בו מחליפים את שורש השן בשורש מתכת. השורש החדש נראה כמו בורג מתכת. עליו מולבשת שן מלאכותית המתפקדת ממש כמו שן רגילה. ניתוח זה מספק היום אלטרנטיבה מצויינת עבור מקרים בהם שיטות אחרות לא מצליחות. השתלת שיניים הפכה בשנים האחרונות לפופולרית מאד בכל הקשור לטיפול במצבים רפואיים ואסתטיים מורכבים. תהליך זה מציע יתרונות רבים על פני טיפול בשיטות אחרות כמו שיניים תותבות ועוד. שתלים דנטליים הם קבועים והם נראים ממש כמו שיניים אמיתיות. עם תחזוקה ושמירה נכונה על השתלים הם יכולים להחזיק מעמד לאורך זמן ללא צורך בהחלפה בכל פרק זמן קבוע. 

באילו מצבים מומלץ לבצע השתלת שיניים?

השתלת שיניים היא הליך שכדאי לבצע בכל מצב בו יש שן חסרה, מספר שיניים חסרות או שיש צורך בהחלפה כוללת של כל השיניים. השתלת שיניים היא אופציה מעולה עבור אנשים המעוניינים בתחליף קבוע, אשר נשמר לאורך זמן ולא מצריך תחזוקה. בניגוד לאופציות אחרות הקיימות כיום בשוק, כמו, שיניים תותבות, גשר ועוד, השתלת שיניים עם שמירה נכונה על השתלים, מספקת פתרון אידיאלי וקבוע לאנשים עם בעיות מורכבות בשיניים שלא יכולים להסתפק בשיטה אחרת או לאנשים אשר לא יכולים יותר להשתמש בשיטות אחרות.

כאשר אני מדברת על סוג המקרים בהם כדאי לשקול השתלות שיניים, הכוונה היא לאנשים אשר חוו נזק דנטלי כתוצאה מטראומה (תאונות, פגיעה פיזית על ידי אחר וכו'), אנשים עם מחלות חניכיים כרוניות, עששת ועוד. השתלות שיניים יכולות להועיל למניעת נזק נוסף לשיניים סמוכות עקב שיניים חסרות או פגומות. שתלים דנטליים ממוקמים ישירות לתוך עצם הלסת והופכים לקובעים. השתלים מעניקים יציבות ומשפרים את יכולת הלעיסה. שמעתי גם על מקרים שאנשים החליטו לבצע השתלת שיניים כתוצאה מצורך אסתטי בלבד או כפתרון לבעיות במבנה הלסת ובעיות לעיסה.

מה הם הסיכונים?

ניתוח השתלות שיניים נחשב לניתוח יחסית בטוח, אך, כמו בכל הליך רפואי, אנחנו חייבים להיות מודעים לסיכונים הכרוכים בו. הסיכונים יכולים להיות:

זיהום

נזק עצבי

בעיות בסינוסים

קשיים בהחלמה

נזק לשיניים הסמוכות

במקרים מסוימים, ייתכן שיהיה צורך בניתוח שני כדי לטפל בבעיות שנוצרו. רופא השיניים שלכם או המנתח עצמו יכולים לספק הסברים מפורטים בהתאם למקרה הספציפי שלכם על הסיכונים הללו. חשוב לתקשר בפתיחות עם הרופא שלך לגבי כל מחשבה או שאלה שיש לך לפני שתתחיל בטיפול. ניתוח השתלת שיניים צריך להתבצע רק על ידי איש מקצוע מוסמך עם ניסיון בתחום. כדי להבטיח שתהליך ההחלמה יתבצע בצורה הטובה ביותר, חשוב מאד להפקיד על ההוראות שמקבלים לאחר הניתוח ולשמור על היגיינת פה טובה.

השתלת שיניים

מה כולל כל התהליך של השתלת שיניים?

תהליך הנחת השתלים כרוך בשורה של שלבים מקדימים המתבצעים במהלך מספר חודשים:

שלב ראשון – השתלת השתל הדנטלי

השתל מוחדר לתוך עצם הלסת ומאובטח באמצעות ברגים כדי להבטיח התאמה בטוחה. לאחר מכן, השתל נשאר להחלים בזמן שמחכים שעצם בריאה תצמח מסביבו ותאפשר את המשך התהליך בצורה תקינה. זה יכול לקחת מספר חודשים בהתאם למקרה הספציפי שלכם ולמורכבותו.

שלב שני – הצבת קצה הגשר

לאחר סיום תהליך ההחלמה של השלב הראשון בתהליך, ממשיכים לשלב השני והוא הצבת קצה הגשר. הגשר הוא בעצם החלק המחבר בין השתל ("השורש") לבין השן מהלאכותית שתוצב עליו.

-המנתח פותח ממעט את האזור בו הושתך השתל כדי לחשוף אותו.

-מחברים את קצה הקשר לשתל.

-סגירת רקמת החניכיים מסביב.

לאחר מכן לרוב מקציבים תקופת החלמה של שבועיים לפי חיבור השן עצמה. שוב, כדאי להישמע להוראות המדוייקות שהרופא שלכם נותן לכם. 

שלב שלישי -בחירת השן המלאכותית

לאחר שתהליך ההחלמה הושלם על פי הוראותיו של הרופא שלכם, מגיעים לבדיקה של המצב הנוכחי. הרופא יבדוק מה מצב השיניים הנוספות בפה ויבחן את האזור המנותח כדי לוודא שאכן אפשר להציב על השתל את השיניים המלאכותיות. לא ניתן להניח את השיניים עד שעצם הלסת מספיק חזקה לתמיכה בשן החדשה.

תהליך ההחלמה והוראות הטיפול

אני לא מאמינה שיש רופא או מנתח שלא נותן הוראות ברורות לטיפול ושמירה על אזור הניתוח. ואם נתקלתם במצב כזה, תתעקשו על הסברים מפורטים. לאחר סיום הניתוח תקבלו הוראות כיצד לנקות את האזור, מה מותר לכם לאכול ומה לא ומתי כדאי לפנות לרופא או לחזור לבדיקה נוספת.

ישנן תופעות לוואי די נפוצות לאחר ניתוח בחניכיים: דימום קל, נפיחות באזור הניתוח, וכאבים ועקצוצים באזור השתל. ישנם מקרים שהרופא מספק מרשם למשככי כאבים או לאנטיביוטיקה במידת הצורך. במקרה שמשהו מרגיש לכם לא כשורה או שאתם מרגישים כאב חמור או החמרה בכאבים, תפנו מיידית לרופא שלכם והתייעצו איתו מה כדאי לעשות. לרוב תידרשו גם לשנות את התזונה שלכם עד החלמה מלאה, מתוך מחשבה שלא כדאי לאכול מזונות קשים כאשר האזור מחלים. 

לסיכום, השתלת שיניים היא תהליך מומלץ ביותר במקרים המצריכים זאת, והיא מהווה תחליף נהדר לשיטות אחרות. כמובן שלא כל מקרה מתאים להשתלת שיניים וחשוב מאד להתייעץ עם רופא מומחה כדי לקבל החלטה נכונה עבורכם.

פרסמתי מאמר בבלוג שלי שמתייחס לעלות של השתלת שיניים בכל הפה, מוזמנים לקרוא >>

לייעוץ עם רופא מומחה

תמונת מחבר

אחרי עשרות טיפולי שיניים מורכבים ותהליך ארוך ליישור שיניים החלטתי שאני מקימה מגזין ע כל המידע הדרוש כדי לבחור את הרופא הנכון ואת הטיפול המתאים ביותר עבורנו.