יישור שיניים

יישור שיניים

תוכן עניינים

שיניים ישרות יכול לעשות הבדל עצום לא רק במראה שלנו אלא גם לרמת הביטחון העצמי שלנו. כאשר אני החלטתי לעבור תהליך כזה, המצב שלי היה לא כל כך טוב. הגנטיקה שלי לא הייתה במיטבה, וזכיתי בשיניים עקומות במיוחד כבר מגיל צעיר. השינוי היה מהיר מאד. פתאום לא התביישתי לחייך ולא הרגשתי צורך להסתיר את הפה שלי כל פעם שרציתי לצחוק. עם ההתקדמות הטכנולוגיה בתחום האורתודנטיה, יש כיום אפשרויות רבות ליישור שיניים, יותר מאי פעם. בין אם אתה בוחר בקוביות המוכרות ליישור שיניים ובין אם אתה מעדיף אלטרנטיבה של יישור שיניים בלתי נראה, ישנן דרכים רבות ואפשרויות נרחבות להשיג חיוך לא פחות ממושלם! השקעה בחיוך שלכם היא אחת ההשקעות וההחלטות הטובות ביותר שקיבלתם.

מה גורם להתעקמות של השיניים?

גנטיקה

הגנטיקה שלנו לוקחת תפקיד מרכזי ורחב בכל הקשור לאופן בו השיניים שלו גודלות וצומחות. כמו כן, היא אחראית גם על הגודל, הצורה ומבנה הלסתות שלנו. סביר להניח שנתקלתם כבר במשפחות שרוב בני המשפחה עברו יישור שיניים. גנים זה לא מים!

היגיינת פה לקויה 

היגיינת פה היא דבר חשוב ביותר. טיפול לקוי יכול להיות ויתור על צחצוח שיניים לעיתים תכופות, חוסר שימוש בחוט דנטלי ועוד. היגיינת פה לקויה יכולה לגרום להתעקמות של השיניים.

הרגלים רעים

תמיד כאשר ילדים מוצצים אצבע אנחנו באופן כמעט טבעי אומרים להם שזה לא בריא ושיפסיקו. אבל למה בעצם? מציצת אצבע או אגודל יכולה לגרום, במיוחד אצל ילדים, לתזוזה של השיניים ולהתקבעות בצורה של המציצה עצמה. בנוסף, יש אנשים שדוחפים עם הלשון את השיניים מתוך הרגל, לא תמיד רציונלי. גם תופעה זו יכולה לגרום לתזוזה של השיניים ולהתעקמות.

סיבות נוספות להתעקמות יכולות להיות פציעה בפה או בלסת, תאונות, או אפילו ויתור על יישור שיניים עקב מצבים רפואיים מסוימים.

מה הן השיטות ליישור שיניים?

לאחר הבדיקות הראשוניות, הרופא יבנה תוכנית מותאמת אישית בהתאם לחומרת מצב השיניים. באותו הזמן הוא גם ימליץ למטופל על השטה הנכונה ביותר עבורו. חשוב לדעת שקיימות מספר שיטות כיום ליישור שיניים אך לא כולן מתאימות לכל סוגי המקרים. חשוב להבדיל בין יישור שיניים לבני נוער ולבין יישור שיניים למבוגרים וכדאי להתייעץ עם אורטודנט שיחליט על תוכנית טיפול מתאימה.

1. גשר

זוהיא השיטה הנפוצה ביותר שכולם מכירים. קוביות מתכת המוצמדות לחלק הקדמי של השן. ביניהן, הקוביות מחוברות בחוט מתכת אז אפשר להדק או לשחרר עם התקדמות הטיפול. לרוב, יישור שיניים בשיטה זו עורך בין שנה-4 שנים. תלוי בחומרת המצב. זו היא השיטה המוכרת ביותר ואחוזי ההצלחה איתה גבוהים מאד. שיטה זו אמנם לא עונה על הצורך האסתטי בתקופת הטיפול, אך בסופו התוצאות מרשימות מאד.

2. פלטה שקופה

פלטה שקופה היא האופציה ה"קלילה" יותר. הפלטה נשלפת וניתן להוציא ולהכניס אותה מתי שנרצה. הפלטה מיוצרת על פי המידות של שיני המטופל, ומפעילה לחץ מתון על השיניים בהתאם למצב הסופי אליו נרצה להגיע. תהליך זה גורם לתזוזת השיניים בכיוון הרצוי לנו. קשתות הפלטה השקופות עשויות מחומר תרמופלסטי.

בפלטה כזו ניתן להשתמש במקרים יחסית "קלים", והיא אופציה נהדרת עבור אנשים שלא מעוניינים ביישור קבוע או אנשים עם מצבי שיניים מורכבים. את הפלטה צריך להחליף בכל פרק זמן מסויים שהרופא יקבע בהתאם למצב המטופל. לרוב קצב ההחלפה הוא אחת לשבועיים. פלטה שקופה בעצם "יישור שיניים ללא גשר" כפי שהכרנו אותו בעבר.

השיטות ליישור שיניים

3. יישור שיניים פנימי (גשר פנימי)

יישור שיניים פנימי הוא בעצם חידוש עבור ה"גשר" המוכר לכולנו. במקום לחבר את הקוביות בצד הקדמי של השן, וכך הן נראות לכל, מחברים את הקוביות לצד האחורי של כל שן. הם כמעט בלתי נראים מבחוץ ויכולים לגרום ליישר שיניים מבלי שאחרים ישימו לב.

חשוב לדעת! ישנם כיון אורטודנטים שמתמחים בסוג זה של יישור שיניים ולכן, חשוב מאד להתייעץ עם מומחה כזה לפני בחירת שיטת היישור הנכונה לכם. כפי שציינתי למעלה, ישנן שיטות רבות אך לא כולן מתאימות לכל מקרה וחשוב להתייעץ עם מומחים בעלי נסיון בשיטת יישור זו. לאחר סיום תהליך היישור על ידי הגשר הפנימי, צריכים להתחייב להמשיך ללכת עם פלטה נשלפת (ניתן להסיר אותה בזמנים שנרצה) על פי ההוראות של הרופא המטפל שלכם כדי להבטיח שיישור השיניים נשמר כראוי וכדי לא לאבד את התוצאה אליה הגענו.

האם קיים יישור שיניים מהיר?

כן, ישנו סוג של טיפול יישור שיניים המכונה יישור שיניים מואץ. טיפול מסוג זה משתמש בטכנולוגיית לייזר בעוצמה נמוכה כדי להאיץ את תהליך תזוזת השיניים למצב הרצוי שלהן בפרק זמן קצר יותר. אמנם שיטה זו עשויה שלא להתאים לכל מטופל, אך היא יכולה לספק תוצאות מהירות יותר מאשר פלטה או קוביות מתכת.

אילו עוד פתרונות יישור מהירים קיימים?

Inman Aligners

יישור שיניים בשיטה זו היא השיטה המהירה ביותר הקיימת כיום וישנם מומחים ספציפיים שמתמחים בשיטה זו. תזכרו, לא כל רופא אורטודנט יכול לטפל בשיטה זו. על פי השיטה, הרופא מתאים לשיני המטופל מיישר שנשלף בכל זמן רצוי. המיישר בנוי משילוב של פלסטיק ומתכת ומפעיל לחץ רב על השיניים תוך כדי הזזתן למקום המתאים.

ניתן לשלוף ולהוציא את המיישר בכל זמן שנרצה אבל ההמלצה היא להיות איתו כמה שיותר. התהליך בדרך כלל לוקח 6 שבועות.

האם יש ניתוח ליישור שיניים?

ניתוח כזה במובן הקלאסי של הביטוי עדיין לא קיים. אך במקרים מסויימים, יש צורך בניתוח מקדים כדי להגיע לתוצאות הרצויות ולשיניים ישרות. בדרך כל הניתוח מתמקד בלסתות עצמן וכולל יישור של עצמות הלסת כדי לסייע בתהליך היישור. על כל מקרה, האורתודנט שאיתו תתיעצו ימליץ לכם על התהליך המומלץ ביותר עבורכם.

זה טבעי לחשוש ולהתבלט בכל מה שקשור להתחלת תהליכים לבריאות ואסתטיקת הפה. אבל התוצאה הסופית בהחלט שווה את זה! זה יכול לשנות את החיים, ממש ככה! רוב האנשים הסובלים מבעיה של שיניים עקומות מעידים שהם סובלים מחוסר ביטחון, במיוחד בסיטואציות חברתיות בעקבות כך.  אני כל כך שמחה שהחלטתי להשקיע בחיוך שלי וממליצה בחום לבדוק את האפשרויות שקיימות כיום. זה ממש פשוט, תתיעצו עם מומחה ותתחילו לחייך בביטחון.

לסיכום,

יישור שיניים יכול להיות המפתח לשיפור הביטחון העצמי ואיכות החיים. בחירת השיטה הנכונה עבור המצב הספציפי שלכם היא עניין חשוב שכדאי לעשות אחרי התייעצות עם אורתודנט שמבין את המצב הייחודי שלכם וביצע את כל הבדיקות הנדרשות. עם כל האפשרויות שקיימות היום – מגשר מתכת ועד פלטה שקופה או גשר פנימי – אפשר בהחלט למצוא פתרון שמתאים למצבים שונים. אם אתם צריכים המלצה על אורטודנט מומלץ באזור שלכם, תכתבו לי:)

לייעוץ עם רופא מומחה

Author picture

אחרי עשרות טיפולי שיניים מורכבים ותהליך ארוך ליישור שיניים החלטתי שאני מקימה מגזין ע כל המידע הדרוש כדי לבחור את הרופא הנכון ואת הטיפול המתאים ביותר עבורנו.